Pınarbaşı, TBMM’ de Bütçe Görüşmelerinde AK Parti Grubu adına söz aldı

Pınarbaşı, TBMM’ de Bütçe Görüşmelerinde AK Parti Grubu adına söz aldı

 

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Av. M. Faruk Pınarbaşı:

 

“Değer Bilgi Merkezi ile emlak 

piyasası kontrol altına alınacak”

 

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Av. M. Faruk Pınarbaşı, TBMM’de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 2024 yılı bütçe görüşmeleri sırasında AK Parti grubu adına söz alarak, kurumun sunduğu çağdaş hizmetler konusunda bilgi paylaşımında bulundu.

 

Milletvekili Pınarbaşı, “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün 2024 Yılı Bütçesi ile 2022 Yılı Kesin Hesabı ve Sayıştay Raporu üzerine AK PARTİ Grubum adına söz almış bulunmaktayım. Gazi Meclisi saygıyla selamlıyorum” diyerek başladığı konuşmasında, dijitalleşmenin önemine vurgu yaptı.

 

YILDA 17 MİLYON İŞLEM 

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün ülke genelinde 973 tapu müdürlüğü, 81 kadastro müdürlüğü ve toplam 19 bin personel ile yılda yaklaşık 17 milyon işlem yaparak 30 milyon vatandaşımıza hizmet verdiğinin altını çizen Pınarbaşı, “Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Türkiye’de e-devlete en hızlı geçişi sağlayan ve teknolojiyi bütün imkânlarıyla kullanan, Türkiye’de kalitenin ve güvenin mimarı olmuş bir kurumdur” ifadelerine yer verdi.

 

WEB-TAPU PROJESİ

Web-tapu projesi ile halkın fiziki ortama gerek duymadan her türlü tapu işlemlerini güvenli bir şekilde yapabildiğine dikkati çeken AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Av.M. Faruk Pınarbaşı, bir e-devlet uygulaması olan web-tapuda günlük 200 bin işlem yapıldığını bildirdi. 

Pınarbaşı, hayata geçirilen e-haciz, e-ipotek, e-tahsilat, e-randevu, e-ilan, e-arşiv, e-terkin projeleriyle işlemlerin sistem üzerinden yapıldığını belirterek, “ Bu hamlelerimizle Bakanlığımızın ve Türkiye’nin dijitalleşmesine yeni bir katkı sunulmuştur ”dedi. 

 

AKILLI TAPU UYGULAMASI

Tapu Müdürlüklerinde işlem sonrası verilen tapu senedi ve tapu kayıt belgesinde taşınmaza yönelik mülkiyet ve konum bilgisinin gösterilmesi amacıyla Karekod Akıllı Tapu Uygulamasına başlandığını belirten Milletvekili Pınarbaşı, “Bu uygulama ile vatandaşlarımız tapu senedinin üzerinde yer alan QR kodunu cep telefonuna okutarak maliki olduğu taşınmaz ile ilgili ada, parsel, metrekare, konum gibi bilgilere kolaylıkla ulaşabilmektedir” bilgisini paylaştı.

 

“Tapu Takas Uygulamasıyla taşınmazın devrine ilişkin bedelin güvenli bir yöntemle el değiştirmesi sağlanmıştır” diyen Pınarbaşı, şöyle devam etti:

“Tapu işlemlerinin güvenli bir şekilde yapılmasına yönelik olarak Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi hayata geçirilmiş ve tüm tapu müdürlüklerinde uygulamaya alınmıştır. Bu uygulama ile işlem sahibi vatandaş bilgileri online olarak nüfustaki bilgiler ile teyit edilerek yaşanması muhtemel sahtecilik olaylarının önüne geçilmiştir.

 

Tapu işlem süreçlerini kişi ve mekâna bağlı olmadan halletmeye çalışan Türkiye Tapu Uygulamasının da 2024 yılı sonunda devreye alınması hedeflenmektedir. Böylelikle tapu işlem süreçleri de personelin çevrimiçi işlemleriyle çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşecektir.”

 

NOTERDE SATIŞ 

Milletvekili Pınarbaşı, 1 Temmuz 2023 itibarıyla tapu satış işlemlerinin noterler vasıtasıyla da yapılmaya başlandığını anımsatarak, “Yine e-devlet kapısı üzerinden verilen hizmetlerin içeriğini artırmak amacıyla 3 Boyutlu Kadastro çalışmalarına başlanılmış olup, vatandaşlarımızın satın alacağı konutların 3 boyutlu modellerini de görüntüleyebileceği bir sistem hayata geçirilecektir. Böylelikle vatandaşlarımız satın alacağı konutlarla ilgili daha fazla görsel bilgiye sahip olabilecek ve art niyetli ticari yaklaşımlardan korunabilecektir” dedi. 

 

EMLAK PİYASASI MERCEĞE ALINACAK

Emlak piyasasında son dönemlerde ortaya çıkan spekülatif amaçlı fiyat artışlarına da vurgu yapan AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Av. M. Faruk Pınarbaşı, “Fiyat artışlarının engellenmesi, vergi kaybının önlenmesi ve şeffaflığın sağlanabilmesi için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından toplu değerleme yöntemleriyle Değer Bilgi Merkezi’nin kurulmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır” müjdesini verdi. 

 

KADASTRAL HARİTALAR GÜNCELLENDİ

Pınarbaşı, Genel Müdürlüğün en önemli görevlerinden birisi olan tesis kadastrosunun (mülkiyet belirleme işlemi) ülke genelinde tamamen bitirilerek mülkiyet probleminin çözüldüğünü ifade ederek,” Kadastro çalışmalarının bitirilmesi ile birlikte eski teknoloji ile üretilen kadastral haritalar güncellenerek yeni teknolojiye uygun hale getirilmek suretiyle bilgi sistemine aktarılmaktadır. Ayrıca, kadastro güncelleme çalışmaları ile teknik hataların düzeltilmesinin yanı sıra intikal, taksim, ifraz gibi mülkiyete yönelik işlemler ile hisse hataları, nüfus bilgileri gibi düzeltmeler yapılmaktadır” dedi.

 

Milletvekili Pınarbaşı, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Parsellerin konumunu gösteren Mekânsal Gayrimenkul Sistemi kurularak tapuda kayıtlı 58 milyon 930 bin 124 parselin sisteme entegrasyonu sağlanmıştır.

 

Parsel Sorgulama Uygulamasıyla web üzerinden, Mobil Parsel Sorgulama Uygulamasıyla cep telefonlarından parsele ait temel verilere herhangi bir kısıt olmaksızın ulaşım sağlanırken, vatandaşlara e-devlet kapısı üzerinden kendi adlarına kayıtlı taşınmazları sorgulama imkânı da getirilmiştir. Dünyanın her yerinden günlük 2 milyonun üzerinde sorgulama yapılmaktadır.

Taşınmaz mülkiyetinin güncellenerek korunması ve hizmete sunulması görevini başarı ile yerine getiren, Devlet–vatandaş ilişkisinin en yoğun olduğu kurumlardan birisi olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün çalışmaları kamuoyunda memnuniyetle karşılanmaktadır.”

 

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Av. M. Faruk Pınarbaşı, konuşmasının son bölümünde, özverili çalışmalarından dolayı tapu ve kadastro teşkilatında görev yapan tüm personele teşekkür edip, Genel Müdürlüğün 2024 yılı bütçesinin hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.