Başkan Canpolat: Haliliye’de oyların yüzde 100’üne talibiz”

Haliliye Belediye Başkanı Mehmet Canpolat:

“Haliliye’de oyların yüzde 100’üne talibiz”

“Nasılsa kazanırız deyip rehavete kapılmıyoruz, gece gündüz sahadayız”

“Yeni dönemde koşar adımlarla hizmete devam edeceğiz”Şanlıurfa’da AK Parti’nin seçimi kazanacağı en başarılı ilçelerden birisi olarak gösterilen Haliliye’nin Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Mehmet Canpolat, Gündem Özel’in konuğu olarak, ortak yayında halkın karşısına çıktı. Hizmetlerini anlatıp, yeni dönemdeki projelerinden söz eden Başkan Canpolat, halkın arasında başı dik gezdiklerini belirterek, “Haliliye’de oyların yüzde 100’ünün talibiz” dedi.

2019’da göreve gelirken verdiği sözleri hatırlatıp, bunları hayata geçirmekle kalmayıp, yeni projelerle toplumun bir kesimine değil her kesimine hitap ettiklerini, her kesimin gönüllerine girmeyi başardıklarını gururla anlatan Başkan Canpolat, “Haliliye AK Parti oylarında rekor kırılacak ilçe” söylemlerini de değerlendirdi.

“HALKA EFENDİ DEĞİL HİZMETKAR OLDUK”
Başkan Canpolat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şanlıurfa’yı çok sevdiğini, Şanlıurfalıların da onu sevdiğinin altını çizerek, “Bizler de hizmet süremiz boyunca liderimizin belediyecilik anlayışının izinden gidip ona layık olmaya çalıştık. Bu hizmetlerimiz de halk tarafından takdir edildi. AK Parti oylarında Haliliye’de rekor kırılacağı söylemlerinin kaynağı budur. Çünkü biz halkı kandırmadık, yalan vaatlerde bulunmadık, ne söylediysek yaptık. Halka efendi değil hizmetkar olduk” dedi.

“TARLADA İZİ OLANIN HARMANDA YÜZÜ OLUR”
“Nasılsa kazanırız deyip rehavete kapılmıyoruz, gece gündüz sahadayız” diyen. Başkan Canpolat, günde 4 ya da en fazla 5 saat uyuduğunu, gece gündüz sahada ekibiyle birlikte her vatandaşa dokunduklarını, hizmetlerini anlatıp, yeniden oy istediklerini belirterek, “Tarlada izi olanın harmanda yüzü olur ata sözümüzde olduğu gibi, biz halkımızın arasına başı dik çıkıyoruz. Din, dil, ırk fark etmeksizin herkese hizmetkar olduk. Hangi vatandaşımın talebi varsa bizden geri dönmemiştir. Son güne, son saate ve son dakikaya kadar çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“SAHNELERİN DEĞİL, SAHALARIN ADAMI OLDUK”
Başkan Canpolat, Hak yolunun halkın rızasından geçtiğinin altını çizerek, bu çerçevede yollarına devam ettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Bizim mayamızda proje üretmek, halkın rızasını almak , hizmetimizle birlikte var olmak, dualara ve gönüllere girmek var. Bunu Cumhurbaşkanımızdan öğrendik. Projelerimizi hazırlarken İstanbul belediyeciliği örneğinden yola çıktık. ‘ben bilirim yaparım’ demek yerine her projede halkımıza danıştık, onların beklentilerini sorduk. Bizim projelerimizin başlığı halkımızın talepleridir. Biz 400 bin Haliliyeli hemşerimizin emrinde olduk, hep sokaklarda olduk, sahnelerin değil sahaların adamı olduk. İyi günde, kötü günde vatandaşımızı yalnız bırakmadık.

Haliliye belediyesi olarak biz büyük bir aileyiz. Meclisimiz de dahil vatandaşımızın emrinde olduk. Depremde de sel felaketinde de gecemizi gündüzümüze kattık, belediyede yattık. Sahada tüm imkanlarımızı seferber ettik. Allah'a hamdolsun Allah bir daha yaşatmasın ama sel felaketinde bir haftada mahalle ve sokaklarda evlerimizi boyama başladık. Valiliğimiz, AFAD ekiplerimiz, büyükşehir belediyemizle omuz omuza sahada çalıştık.”

Önce pandemi, ardından yüzyılın afeti ve Şanlıurfa’da yaşanan sel felaketi gibi birçok olumsuzluğa rağmen hiçbir projesini sekteye uğratmadan hizmet veren Başkan Canpolat, bu emeklerinin halkın gözünde karşılığını görünce daha fazla çalışma arzusu yaşadıklarını belirterek, halkın verilen hizmeti gördüğünü, takdir edip, hakkını da verdiğini söyledi.

Başkan Canpolat, ilçe belediyelerinin büyükşehir belediyesi ve hükümetle uyumlu çalışmasının önemine de vurgu yaparak, “Biz iktidarın imkanlarını, yereldeki imkanlarımızla birleştiriyoruz. Mesela Büyükşehir Belediyemiz ile omuz omuza verip önemli bir problem olan Açıksu Caddesi’ni açtık. Şimdi oraya bir kamu bankası ve noter de gelecek. Çünkü bunu halkımız istiyor. Halkımız ne istedi de biz yapmadık?” ifadelerine yer verdi.

“50 PROJE ŞU ANDA FAALİYETTE”
Başkan Canpolat, önceki seçimlerde 21 proje açıkladığını ve bunun 19 tanesinin şu anda faal olduğunu, bunun yanı sıra 50’ye yakın projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, yeni dönemdeki projelerini de açıkladı. Başkan Canpolat, kentin uluslararası bir kongre merkezine ihtiyacı olduğunu, bunu Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçireceğini, kendilerini de destek olacağını bildirdi.

“İLKLERİN BELEDİYESİYİZ”
Gençler, kadınlar, çocuklar ve yaşlılara özel projelerini tek tek açıklayan Başkan Canpolat, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Harran üniversitesi ile birçok proje yaptık. Yeni dönemdeki vizyon projelerimizden birisini de yine bu üniversitemizle yapacağız. Şanlıurfa’nın en önemli ilçesiyiz. Göbeklitepe ile en kadim insanların yaşadığı ilçe Haliliye ilçesidir. İlklerin ve yenilerin belediyeyiz.

Bilindiği gibi bir Gastronomi Merkezi açtık. Gaziantep Büyükşehir Belediye başkanımız alınmasın ama bizim merkezimiz oradan çok daha iyi olduğunu iddia ediyorum. Çünkü, Urfalı yaparsa en iyisini yapar. Burayı Cumhurbaşkanımız hizmete açtı. Yeni dönemde bundan daha da iyisini yapacağız.”

TAŞTEPELER DESTİNASYON MERKEZİ
Başkan Canpolat, yeni dönemde hayata geçirecekleri Taştepeler Destinasyon Merkezi’ne Mardin Yolu’nda hayat vereceklerini belirterek, “Şu anda o projeyi gündeme alıyoruz. Neler olacak? Gastronomi Merkezi, yöresel ürünler çarşısı, aromatik bahçeler kafeterya gibi birçok alan yer alacak. Bu projemiz de kendi alanında bir örnek olacak.

Bugüne kadar kent halkımıza sosyal alanlar oluşturmak için çok iş yaptık ama yetmediği kanaatindeyim. Halkımızın aileleri , eş, dost ve akrabaları ile bulaşacakları sosyal ortamların sayısını artıracağız. Bu kapsamda, Botanik Bahçe projemiz var. Bunun içinde Amfi tiyatro da olacak, yürüyüş alanları da olacak.”

ÇEVRECİ YATIRIMLAR
Başkan Canpolat, safır atık belgesine sahip tek belediye olduklarını anımsatarak, yeni dönemde hayata geçirecekleri çevreci yatırımlardan da söz etti. Canpolat, GES tarlaları kuracaklarını, böylece belediyenin ihtiyaç duyduğu elektriği üretmekle kalmayıp, kaynak da yaratacaklarını belirtti.

ATA SPORLARI MERKEZİ
Şanlıurfa’nın genç bir nüfusa sahip olmasının yanı sıra gelenek ve göreneklerine bağlı bir toplum olarak öne çıktığını belirten Başkan Canpolat, bu kapsamda Ata Sporları Merkezi Projesini de hayata geçirecekleri bu merkezin uluslararası müsabakaların yapılabilecek şekilde inşa edileceğinin müjdesini verdi.

HALİLİYE GENÇLİK VE ETÜT MERKEZİ
Başkan Canpolat, Bahçelievler bölgesinde restorasyonu bitmek üzere olan binanın Haliliye Gençlik ve Etüt Merkezi olarak hizmete açılacağını belirterek, “Gençlerimiz ne istiyorsa o konuda yoluna ışık tutacağız. Üniversiteye hazırlık kursu mu istiyor burada olacak. Bir meslek mi öğrenmek istiyor, spor okullarına mı hazırlanmak istiyor, ya da Halmes ofislerinde mesleki eğitim mi istiyor? Hepsi burada olacak. Ya da iş sahibi olmak mı istiyor. İki tane fabrika açtık. İstihdam bizim için öncelikli bir konuydu. Yeni dönemde de yine bu taleplerle ilgili İŞKUR ile işbirliğinde gereken yapılmaya devam edecek. Yani gençlerimize ‘ne istiyorsanız emrinizdeyiz’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

Haliliye Belediyesi olarak gençler ve çocuklara yönelik buna benzer tesisleri hizmete açtıklarını belirten Başkan Canpolat, bu konuda bir de örnek verdi. Belediyenin 4 yüzme kursundan sadece 2023 yılında 8 bin kişinin yararlandığının altını çizerek, “Demek ki yaptığımız hizmetler yerine ulaşıyor, hatta daha da fazla ihtiyaç olduğunu görüyoruz. Öyleyse yapmaya elbette devam edeceğiz” dedi.

GENÇLİĞİN BAŞKANI
“Gençliğin başkanı” unvanına sahip olan Başkan Canpolat, programda, gençlere yönelik projelerinin yan ısıra çocukları da unutmadıklarını anlattı. Çocukların eğitiminin önemine vurgu yapan Canpolat, “6 yaş ile 12 yaş arası gruptaki çocuklarımızın yararlanacağı Bilgi Evi kuracağız. Burada beceri atölyeleri, zeka atölyeleri, görsel, işitsel, sanatsal atölyeleri yer alacak. Rehberlik hizmetimizin de bulunacağı Bilgi Evi’nde çocuklarımızın geleceği şekillenecek. Okuma salonları ve dijital kütüphaneler de kuracağız. STEM merkezleri kurmuştuk, bunların sayısını artıracağız. Çünkü, yoğun bir talep var” dedi.

ÇINAR AĞAÇLARIMIZ İÇİN….
Başkan Canpolat, “eli öpülesi” diye saygıyla söz ettiği yaşlıların da her zaman projelerinde öncelikli olduğunu belirterek, bu konuda şunları söyledi:

“Yaşlılarımız için inşallah emekliler konağı yapacağız. Yeri de Selçuk Polat Parkı olacak. Egzersiz salonları, gazete köşelerinin olduğu çaylarının da belediyeden karşılandığı emeklilerimiz burada çok mutlu olacak. Buradaki tüm hizmetler yaşlılarımıza ücretsiz olacak.”

HALİLİ KART
Göreve geldiği günden itibaren sosyal belediyecilik hizmetlerinde hayata geçirdiği projelerle adından söz ettiren Başkan Canpolat, bu projelerini bir adım ileriye taşıyıp Halili Kart ile gönüllere dokunmaya devam edeceklerini bildirdi.

Canpolat, dar gelirli vatandaşların ellerindeki kartla soyla marketlerinden ücretsiz alışveriş yaptığını ancak, yeni dönemdeki Halili Kart ile mahale bakallarının da gönüllerine dokunacaklarını belirterek, “Vatandaşımız bu kart ile istediği mahalle marketinden ya da bakkalından alışveriş yapabilecek. Bu sayede biz hem personelden tasarruf sağlayacağız hem de mahalle bakkallarımızın kazanmasına fırsat sunacağız. Bu proje ile esnafımızı desteklemek istiyoruz” dedi.

MOBİL SAĞLIK HİZMETİ
Başkan Mehmet Canpolat, sağlık hizmetlerinin hep öncelikleri arasında yer aldığını belirterek, Japonya Büyükelçiliği ile hayata geçirecekleri proje kapsamında, ücretsiz sağlık ve diş taramaları hizmeti vereceklerini bildirdi.

DEVTEŞTİ’YE HANIMLAR KONAĞI
Göreve gelrdiklerinde ilk hanımlar konağını açtıklarında oluşan talep nedeniyle ikincisini açtıklarını belirten Başkan Canpolat, “Talepler yine bitmedi. Bu kez Devteşti Mahallemizden talep geldi, orada da açacağız. Yetmezse yine yenilerini açarız. Hanım kardeşlerimiz bizim değerlilerimizdir, onlar ister, biz yaparız” ifadelerine yer verdi.

Başkan Canpolat, yeni imar düzenlemeleri yapılacak mahallelere de müjdeler verdiği programda, Yeşildirek Kentsel Dönüşüm konusuna da değindi. Canpolat, “Orada TOKİ yetkilileri ile çalışma yapıyoruz. Yeşildirek halkı ile anlaşma sağlanıyor. O daireler orada oturan kardeşlerimizin olacak” müjdesini verdi.

Şanlıurfa’da yaşanan sel felaketinin ardından halkın mal ve can güvenliğinin korunması adına çok sayıda tedbiri hayata geçirdiklerini, bu kapsamda ilçe sınırları içinde bulunan derelerde şu anda DSİ tarafından çalışmalar yapıldığını belirten Başkan Canpolat, “Derelerin tamamı revize ediliyor. Karakoyun, Cavsak ve Sırrın Deresi yeni düzenlemeler ile uluslararası standartlarda revize ediliyor. Bu vesile ile DSİ yetkililerine teşekkür ediyorum.Üç derede devam eden çalışmalar kısa sürede bitecek” dedi.

İpakyol’a kapalı semt pazarı ve otopark sözünü anımsatan Başkan Canpolat, yeni dönemde de hiçbir vatandaşın talebinin belediye birimleri tarafından geri çevrilmeyeceğinin sözünü verdi.

Programın sonunda gazetecilerin “Haliliye için rahat bir seçim olacak” yorumunu değerlendiren Başkan Canpolat, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Her seçim zondur. Ben 22 yılımı teşkilata verdim. Bizler, bugün seçim olsa, yarın yine seçim olacak gibi çalışırız. Şu anda nasıl olsa kazanacağım gibi bir rehavete kapılmıyoruz. Çok az uyuyor, çok çalışıyoruz.

Siz ortaya hizmetinizi koyarsanız takdir vatandaşındır. Biz yaptıklarımızı anlatıyoruz, yeni dönemdeki projelerimiz hakkında bilgi veriyoruz. Vatandaşımızın karşısına hizmetlerimizle çıkıyoruz. Mahalle mahalle, dükkan dükkan dolaşıyoruz. Merkezden kırsala tüm vatandaşlarımızla kucaklaşıyoruz. Onlar yaptığımız hizmetlerden dolayı bizleri bağrına basıyor.

Ramazanın hayrı ile rahmeti ile bereketi ile güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. Vefa bilir vatandaşlarımız için ne kadar hizmetkar olsak azdır diye düşünüyorum. Urfa birlik ve beraberlik ruhlarının kadim olarak yaşadığı bir şehirdir. Bu birlik devam etmeli. Bununla ilgili Urfalı hemşerilerimin ferasetine inanıyorum, hepsine ayrı ayrı muhabbetle selamlıyorum.”b